Національний банк України планує впровадити обмеження на карткові перекази та встановити максимальні ліміти для транзакцій з картки на картку між приватними особами (P2P-перекази, person-to-person). Про це повідомили представникам ЗМІ в НБУ ще 23 травня.
Які обмеження чекають українців
Встановлення лімітів на вихідні p2p перекази у розмірі 100 000 грн та обмеження кількості операцій до 30 за місяць для визначеного рахунку відповідає рішенню РНБО, яке було ухвалене в квітні з метою протидії нелегальному гейм-бізнесу. Ці заходи планується впровадити протягом майбутнього місяця.
Заступник голови НБУ Дмитро Олійник повідомив, що розглядається можливість встановити рамки для вихідних p2p переказів з рахунків фізичних осіб у розмірі 100 тисяч грн на місяць та обмежити періодичність таких операцій до 30 на місяць. За розрахунками НБУ, 95% клієнтів банків ці обмеження не відчують. Натомість для зловмисників, які використовують картки фізичних осіб для ухилення від сплати податків і злочинної діяльності, проведення тіньових платежів стане складнішим і дорожчим.
Стратегії протидії тіньовим фінансовим операціям
Обмеження на вхідні трансакції не будуть встановлені, щоб не ускладнювати роботу, особливо, волонтерам. На додаток, за наявності обґрунтування та підтверджень, ліміти можуть бути підняті як виняток.
За звітами Нацбанку, обсяги таких нелегальних переказів можуть досягати мільярдів гривень. При цьому для цих операцій використовуються картки фізичних осіб, які намагаються залишатися анонімними для зловмисників. Потім через картки людей із низьким доходом, таких як пенсіонери чи студенти з невеликим місячним доходом, можуть проводити надзвичайно великі операції протягом дня.
Окрім того, для боротьби з такими тіньовими операціями регулятор планує встановити для фінансових компаній вимоги щодо обов’язкового уставного капіталу, який буде пропорційно залежати від обсягів платежів.
Раніше стало відомо, що НБУ планує внести зміни до правил здійснення карткових переказів.