З січня 2025 року Фонд гарантування вкладів фізичних осіб розпочав подавати об’єднанні позови проти Росії щодо компенсації збитків, завданих українським банкам унаслідок військової агресії. Цей крок став частиною масштабного процесу відновлення фінансової справедливості та притягнення агресора до відповідальності.
Початок боротьби за справедливість
Перший позов охоплює п’ять банків, які зазнали суттєвих фінансових втрат. Загальна сума заявленої майнової шкоди становить 498,54 млн грн. До списку постраждалих установ увійшли “Грін Банк” “(0,4 млн грн), “Ерде Банк” (51,9 млн грн), “Укргазпромбанк” ( 271,3 млн грн), “Банк Таврика” (30,5 млн грн) та “Фортуна-Банк” (64,4 млн грн).
Ці банки припинили свою діяльність у різні періоди між 2012 і 2017 роками. Другий об’єднаний позов, який готують, включатиме ще чотири банки.
За словами директорки-розпорядниці Ольги Білай, зараз фонд активно займається збором доказової бази та розрахунками загальних збитків. Попередні оцінки свідчать, що лише до початку повномасштабного вторгнення 2022 року Росія завдала українським банкам збитків на понад 71 млрд грн.
Фонд усвідомлює складнощі, пов’язані з отриманням компенсацій через українські суди, зокрема через відсутність російських активів у країні. Проте наразі це єдиний доступний механізм юридичного впливу. Водночас Фонд очікує на відкриття міжнародного реєстру збитків, який дозволить подати відповідні вимоги на міжнародному рівні.