Інфляція в Україні має почати знижуватися вже влітку, зокрема, завдяки очікуваному збільшенню врожаїв.
Про це заявив голова НБУ Андрій Пишний під час брифінгу.
Що буде з інфляцією в Україні у майбутньому
За словами Пишного, у другій половині 2025 року темп зростання цін поступово сповільниться по більшості товарів і послуг. Очікується, що продовольча інфляція, завдяки врожаю, почне знижуватися з III кварталу і стабілізується на більш помірному рівні.
Голова НБУ зазначив, що інфляційний тиск, який зараз відчувається в Україні, поступово зменшуватиметься завдяки низці факторів. Серед них – ефективні заходи монетарної політики НБУ, покращення ситуації з постачанням електроенергії та зменшення тиску на ринку праці. Окрім того, зниження цін на нафту через торговельні суперечності на світовій арені також впливатиме на цей процес.
Таким чином, наприкінці 2025 року інфляція знизиться до 8,7%, а у 2026 році досягне цільового рівня в 5%, зазначив Пишний.
Крім цього, за словами голови Нацбанку, на початку року інфляція продовжувала зростати, досягнувши в березні 14,6% у річному вимірі. Така динаміка була обумовлена залишковими ефектами поганих урожаїв, подальшим підвищенням цін на підакцизні товари, а також впливом основних економічних чинників, зокрема зростанням витрат підприємств на енергоресурси та оплату праці, а також стійким споживчим попитом.
У підсумку НБУ ухвалив рішення залишити облікову ставку на рівні 15,5%. Це дозволить зберегти стабільність валютного ринку, контролювати інфляційні очікування та поступово знижувати рівень інфляції до цільових 5% в рамках встановленої політики.
Нагадаємо, що у квітні 2024 року зростання реального ВВП України сповільнилося до 4,1%.