Національний банк України (НБУ) передбачає, що тарифи на газ, опалення та гарячу воду для населення залишатимуться незмінними протягом 2024 року. Однак складна ситуація в енергетичному секторі та державному бюджеті, ймовірно, призведе до поступового підвищення тарифів у наступні роки.
Згідно з “Інфляційним звітом” НБУ, з 2025 року планується поступове приведення тарифів на послуги житлово-комунального господарства до економічно обґрунтованих рівнів. Це рішення необхідне для усунення дисбалансів в енергетичному секторі та покращення фінансового стану державних енергокомпаній.
Мораторій на підвищення тарифів та інфляційні ризики
НБУ вказує, що мораторій на підвищення тарифів на газ, гарячу воду та опалення, запроваджений під час війни, тимчасово стримує зростання цін. Проте після його зняття підвищення тарифів стане вагомим інфляційним чинником у 2025-2026 роках. Це може спричинити додатковий тиск на інфляцію, що потребуватиме збільшення субсидій для населення.
Затримка у приведенні тарифів до ринкових рівнів призведе до накопичення дисбалансів та погіршить фінансовий стан державних енергокомпаній, знизить стабільність на енергоринку та інвестиційний потенціал галузі.
Попереднє підвищення тарифів та майбутні очікування
Раніше, з 1 червня 2023 року, уряд підвищив тариф на електроенергію для населення з 1,68 грн/кВт-год до 2,64 грн/кВт-год, а з 1 червня 2024 року – до 4,32 грн/кВт-год. Поступове підвищення тарифів на комунальні послуги також обговорюється у Меморандумі з Міжнародним валютним фондом, зазначаючи, що підвищення відбудеться “як тільки дозволять умови”.
Раніше стало відомо, що інфляція пришвидшується, але прогнозується стабілізація в 2025 році.