30 квітня Україна та Сполучені Штати підписали угоду, що передбачає створення Інвестиційного фонду з відбудови України та співпрацю у сфері видобутку корисних копалин. Документ уже охрестили “угодою про надра”, адже він охоплює перелік із 57 стратегічно важливих мінералів, включаючи літій, уран, графіт, рідкоземельні метали, нафту й газ.
Україна та США досягають домовленостей
Про підписання договору повідомив народний депутат Ярослав Железняк, наголосивши, що наразі йдеться лише про політичну рамкову угоду, яка ще має пройти ратифікацію у Верховній Раді. Найближчі дати для розгляду документа – 13-15 травня, за умови, що уряд оперативно подасть усі супровідні матеріали.
Угода окреслює перші напрямки майбутнього співробітництва: від розробки нових родовищ до участі американських інвесторів в аукціонах на загальних засадах. Документ не надає преференцій компаніям зі США й не порушує курсу України на інтеграцію до ЄС. У разі колізій з європейським правом положення угоди можуть бути переглянуті.
Фінансова модель передбачає, що Україна вноситиме до фонду кошти з ліцензійних продажів і рентних платежів. У той час як США – вкладатимуть ресурси через зброю, технології та навчання для ЗСУ, які зараховуватимуться до капіталу фонду.
Утім, чимало ключових деталей ще не визначені. Угода поки що не містить норм про управління фондом або обов’язковість реінвестування доходів у відбудову країни. Ці положення мають бути прописані у двох додаткових технічних угодах, що зараз перебувають у процесі розробки.